Jak rozmieścić gości weselnych? Jak to zrobić w praktyce?

usadzenie gości weselnych

Fot. Dreameye Studio

 

Rozmieszczenie Gości przy stołach na Waszym weselu.. hm… nie jest to najłatwiejsze zadanie, a wiele Panien Młodych jest przerażona tym zadaniem. Od czego zacząć? Czym się kierować? Jak zadowolić gości? 

Niby wszystkich znasz, wiesz kto, co i z kim, ale nadal czujesz, że stoisz przed kolejnym ślubnym wyzwaniem?

 

… spokojnie… masz nas, a my z chęcią ułatwimy Tobie to zadanie!

 

Od czego zacząć? 

 

rozmieszczenie gości

Fot. Jarosław Stróżyk

 

Zacznij od wyboru rodzaju stołów oraz ich ułożenia.

Stoły okrągłe lub prostokątne? Prostokątne stoły możesz ustawić w literę U, L, E, F oraz tzw. wyspy, czyli prostokątne stoły, ale ustawione tak jak układa się stoły okrągłe, przy których może usiąść około 10 osób. Coraz modniejszą opcją jest wybór stołów mieszanych. W tej konfiguracji możecie np. usadzić znajomych przy jednym długim prostokątnym stole, a rodziny przy okrągłych.

 

Masz już rozmieszczone stoły i ułożony plan Sali i zastanawiasz się co dalej?

 

Ustal kto siedzi przy stole prezydialnym, czyli kto będzie siedział obok Was.

Niezależnie od tego czy będą to świadkowie, rodzice czy rodzeństwo, będziesz wiedzieć, żeby nie rozpisywać ich pryz innych stołach. Jeżeli zdecydujecie się na świadków, a chcecie trzymać się zasad savoir vivre to świadkowa powinna usiąść obok Pana Młodego, a świadek obok Panny Młodej. Tak, wiemy, raczej nierealne i też byśmy się buntowały i zrobiły po swojemu. Ale takie są zasady i warto je znać. Jeżeli zdecydujecie się na rodziców przy stole i chcecie trzymać się zasad to rodzice Pana Młodego siadają obok Panny Młodej, A rodzice Panny Młodej obok Pana Młodego.

Macie jeszcze jedną opcję. Możecie przy stole siedzieć sami. I nic w tym złego, wręcz zachęcamy do zastanowienia się nad tą możliwością. Po pierwsze, przez większość czasu nie ma Was przy tym stole, czyli Wasi Gości zostawieni są sami sobie. Po drugie, przy dwuosobowym stole, macie chwilę dla siebie, możecie swobodnie porozmawiać, wymienić się emocjami, uwagami, itd. Po trzecie, możecie w spokoju zjeść ciepły posiłek 😉

Niezależnie od opcji, na którą się zdecydujecie, pamiętaj, że stół prezydialny powinien stać w centralnym miejscu, tak, aby każdy Was widział, a Wy żebyście widzieli wszystkich gości.

 

usadzenie gosci

Fot. Jarosław Stróżyk

 

Dalej chciałybyśmy Wam przedstawić kilka złotych rad, którymi warto się kierować, rozmieszczając zaproszone osoby na wesele:

– usadzamy Gości na zmianę, czyli kobieta, mężczyzna, kobieta, mężczyzna, itd.,

 

– po prawej stronie mężczyzny, zawsze siedzi jego kobieta,

 

– kobieta nie powinna siadać na końcu stołu (w przypadku stołów prostokątnych),

 

– pomyślcie czy chcecie mieszać swoje rodziny czy raczej sadzacie ich osobno. Może część osób się zna lub jest na tyle otwarta, że będą się cieszyć z możliwości poznania nowych osób? Taka sytuacja może okazać się zbawieniem i dzięki temu, będziecie mieć większe możliwości,

 

– stosując się do ogólnych zasad, to najbliżej Pary Młodej, siedzi najbliższa rodzina, później dalsza rodzina, a następnie przyjaciele i znajomi,

 

– zadbajcie o komfort osób starszych. Zwróć uwagę na odległość do toalety czy wyjścia. Nie sadzajcie ich obok klimatyzacji czy głośników, ponieważ nie będą czuć się dobrze. Niech mają również możliwość patrzenia na Was – to dla nich ogromna przyjemność,

 

– jeżeli zaprosicie Księdza na Wasze wesele, powinniście posadzić go koło Mamy Panny Młodej – to będzie Wasz Gość honorowy,

 

– możecie wziąć pod uwagę rodziny z dziećmi. Nie izolujcie rodzin do osobnych stolików, tylko zmieszajcie ich z pozostałymi Gośćmi – mimo obecności dzieci, również chcą się dobrze bawić, w towarzystwie w swoim wieku 😉 Jeżeli Waszymi gośćmi są starsze dzieci, możecie pomyśleć o osobnym stoliku dla nich. Jeżeli dzieci są mniejsze, możecie posadzić je przy rodzicach, ale po posiłku dajcie im możliwość zabawy w oddzielnym kąciku, można zorganizować dla nich specjalny stolik z atrakcjami, np. kolorowankami czy plasteliną lub wynająć opiekunkę/animatora,

 

– zastanówcie się nad ewentualnymi sympatiami i antypatiami wśród swoich Gości. Może istnieje jakiś konflikt w rodzinie? Jeżeli tak, to nie warto psuć sobie i Gościom zabawy i w takim wypadku usadzić ich daleko od siebie. Ale działa to też w drugą stronę. Jeżeli ktoś z kimś się bardzo lubi, to stwórzcie im warunki, to tego, aby mogli spędzić ten czas razem. Pamiętajcie też, że jeżeli ktoś będzie czuł się naprawdę mało komfortowo, to zrobi wszystko, żeby się z kimś zamienić, nie angażując Was w te roszady,

 

– nigdy nie rozdzielacie par. Muszą siedzieć obok siebie, a nie naprzeciwko. Taka sytuacja nie będzie dla nich komfortowa,

 

– jeżeli macie na weselu kilku singli to nie bójcie usadzić się ich razem. Na pewno dobrze się zrozumieją, będą dobrze się bawić, nie będą czuć się wykluczeni, a kto wie, czy z takiego usadzenia nie zrodzi się jakaś nowa miłość? 😉

 

– z kwestii technicznych, warto zwrócić uwagę na odległość stołów od ścian. Stoły nie mogą stać za blisko ścian oraz kolejnych stołów. Goście muszą mieć komfort przy odsuwaniu krzeseł. Nie sadzajcie również nikogo pod głośnikiem czy klimatyzatorem.

 

I na koniec: na pewno nie zadowolicie wszystkich, więc nie słuchajcie wszystkich wokół, ponieważ „złote rady”, które od nich możecie usłyszeć, często nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Najrzetelniejszą wiedzę uzyskacie od swoich rodziców i to z nimi powinniście konsultować ewentualne wątpliwości.

 

Mamy to!  Teraz najważniejsza kwestia: zorganizowanie planu stołów oraz winietek – są kluczowe. Wprowadzą ład i harmonie. Nawet jeżeli macie małe wesele, nie łudźcie się, że Wam winietki są niepotrzebne, a każdy się jakoś znajdzie. Prawda, znajdzie się, ale jeżeli chcesz uniknąć krążenia po całej Sali i krzyków przez całą salę w stylu: „Franek , chodź tutaj. Tu jest Twoje miejsce. I dla Zosi i Pawła też”, to zorganizuj winietki.

 

plan stolow

Fot. Jarosław Stróżyk

 

To teraz pozostaje kluczowe pytanie: jak to zrobić w praktyce? Na pewno jak każda Panna Młoda borykasz się z myślami: ale jak? Masz totalny mętlik w głowie? Tyle informacji, jak tu każdego zadowolić? Ile razy będę musiała to pisać i przepisywać? Jak to zrobić, żeby było łatwo, szybko i przyjemnie?

Otóż, podajemy gotowe rozwiązania:

  1. Możesz skorzystać z naszej makiety do rozmieszczania Gości! Zdecydowanie polecamy tą opcję. Nie tylko dlatego, że same ją stworzyłyśmy, ale ona rzeczywiście działa. Wszystko jest uporządkowane, przejrzyste, przypisane i kolorowe. Nie musisz się martwić o wieczne przepisywanie, skreślanie. Pakiet zawiera wszystkie potrzebne elementy.
  2. Możesz wykorzystać kartkę papieru i długopis – najprostsza forma, ale w konsekwencji możesz mieć dużo skreśleń albo w lepszym wypadku, po każdej zmianie, będziesz przepisywać kartkę nieskończoną ilość razy.
  3. Możesz skorzystać z gotowych aplikacji, które są w Internecie i na pewno ułatwiają to zadanie.

 

makieta rozmieszczenia gosci

Fot. Dreameye Studio

 

Co zawiera nasza zestaw do rozmieszczenia gości?

W zestawie otrzymujesz od nas ogromną kartę /  makietę w formacie 70×30 (format większy od A3).

Dodatkowo w zestawie znajdziesz naklejki – szablony, które odzwierciedlają kształt stołów, jaki będziecie mieć na Sali – są to kółka oraz prostokąty. Prostokąty można dowolnie docinać.

Kolejnym elementem  są kolorowe karteczki – znaczniki.

 

makieta gosci

Fot. Jarosław Stróżyk

 

Jak korzystać z naszej makiety rozmieszczenia gości?

  1. Rozkładasz makietę
  2. Przyklejasz kółka i/lub prostokąty w zależności od rodzaju stołów. Ważne, aby naklejki (kółka i/lub prostokąty) były rzeczywistym odzwierciedleniem finalnego ułożenia stołów na Sali. Ułatwi to późniejszą komunikację z menadżerem Sali, z którym będziesz ustalać wszystkie szczegóły związane z tym tematem.
  3. Przygotuj kolorowe karteczki, które są w kilku kolorach. Kolory możesz dowolnie wykorzystać tworząc różne grupy:
  • możesz posegregować swoich Gości, np. dzieci będą zielone, dziadkowie będą koloru żółtego, a delegacja w kolorze niebieskim,
  • możesz rodzinę Pana Młodego oznaczyć jednym kolorem, rodzinę Panny Młodej innym, a przyjaciół jeszcze innym,
  • znajomych możesz podzielić kolorami na swoich znajomych, znajomych Pana Młodego oraz wspólnych znajomych,
  • możesz też nie segregować swoich gości w żaden sposób, tylko wypisywać imiona i nazwiska gości „jak leci”.

4.  Zacznij wypisywać karteczki imionami i nazwiskami Twoich Gości.

5.  Czas na najlepszą część! Przyporządkuj wypisane karteczki do wybranych stołów, czyli naszych okrągłych lub/i prostokątnych naklejkach.

 

makieta rozmieszczenia gosci

Fot. Jarosław Stróżyk

 

Dzięki karteczkom, przy jakichkolwiek zmianach, wystarczy je poprzeklejać i masz już nowe ułożenie. Nie musisz nic kreślić, denerwować się, przepisywać.  I to jest najpiękniejsze, a dodatkowo, będzie super wyglądać.

 

Najważniejszy fakt, że ta makieta spełnia swoją podstawową i nadrzędną funkcję, czyli ułatwia zaplanowanie rozstawienia stołów, usadzenie Gości oraz późniejszą komunikację z menadżerem Sali! Nic, tylko planować ze spokojem, radością rozmieszczenie Twoich Gości z naszą makietą!

 

Baw się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0